Za nami zajęcia świetlicowe pełne interesujących doświadczeń. Dzieci z natury są ciekawe świata, poprzez zabawę doświadczają to, co je okala. Powinniśmy pobudzać tą ciekawość, pozwolić dzieciom, by same mogły odkrywać otaczający ich wszechświat, np. podczas eksperymentowania. Tym razem w ramach zajęć świetlicowych postanowiliśmy stworzyć „Lampę lawę”.

Doświadczenie wręcz hipnotyzujące, bo na poruszające się w górę i w dół kolorowe bąbelki można patrzeć bez końca.

Dzieci w trakcie zabawy dowiedziały się, iż woda jest cięższa od oleju, przez co opada na dno. Tabletka musująca powoduje wytwarzanie się pęcherzyków powietrza, a one z kolei wypychają zabarwioną wodę ku górze. Gdy woda osiąga szczyt naczynia, opada z powrotem na dno i cykl się powtarza. Pierwsze wrażenia wywołają efekt „wow”, bo gdy dodamy musującą tabletkę zupełnie można zatracić się w tym doświadczeniu. Tym bardziej, że po każdej dodanej kolejnej tabletce przedstawienie zaczyna się od nowa.

Wychowawca świetlicy:

Ewa Kalityńska-Rutkowska