Oddział dwujęzyczny
Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe przez oddział dwujęzyczny należy rozumieć oddział szkolny, w którym nauczanie jest prowadzone w dwóch językach: polskim oraz obcym nowożytnym będącym drugim językiem nauczania, przy czym prowadzone w dwóch językach są co najmniej dwa zajęcia edukacyjne, z wyjątkiem zajęć obejmujących język polski, część historii dotyczącą historii Polski i część geografii dotyczącą geografii Polski, w tym co najmniej jedne zajęcia edukacyjne wybrane spośród zajęć obejmujących: biologię, chemię, fizykę, część geografii odnoszącą się do geografii ogólnej, część historii odnoszącą się do historii powszechnej lub matematykę.
Do oddziału dwujęzycznego w szkole podstawowej przyjmowani są w pierwszej kolejności uczniowie danej szkoły. Warunkiem przyjęcia jest otrzymanie promocji do klasy 7 oraz uzyskanie pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych.
W następnej kolejności, w przypadku wolnych miejsc, do oddziału dwujęzycznego mogą być przyjmowani uczniowie innych szkół.
W naszej szkole od lat z powodzeniem funkcjonuje oddział dwujęzyczny z językiem angielskim. Uczniowie tego oddziału mają pięć lekcji języka angielskiego w tygodniu na poziomie B1 (klasy siódme) oraz B1+ (klasy ósme), w tym jedną godzinę historii i jedną godzinę biologii nauczane dwujęzycznie, a więc zarówno w języku angielskim, jak i języku polskim.
Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne. Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej.
Zapraszam do zapoznania się z harmonogramem rekrutacji do oddziałów dwujęzycznych.
harmonogram rekrutacji - otwórz
Dyrektor szkoły
Janusz Cymerman