Część uczniów naszej szkoły miała okazję wziąć udział, na lekcjach informatyki w spotkaniu on-line rozpoczynającym ogólnopolską kampanię #FakeNoMore. Kampania zorganizowana została przez Centrum Edukacji Medialnej oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy. 

Celem kampanii jest podniesienie świadomości młodzieży na temat dezinformacji i ochrony prywatności, będące coraz większym problemem współczesnego świata. W trakcie cyklu webinariów, pod patronatem kuratoriów oświaty z poszczególnych województw, eksperci z NASK przekażą nie tylko informacje na temat zagrożeń i wyzwań, ale również dostarczą praktycznej wiedzy, jak młodzi ludzie mogą sobie z nimi radzić lub – jak w przypadku dezinformacji – im przeciwdziałać.

Podczas pierwszego spotkania uczniowie poznali główne zagrożenia dla prywatności w internecie takie jak śledzenie, spam, oszustwa, utrata kontroli nad danymi, utrata reputacji. Ekspert przedstawił kilka gotowych i niezwykle prostych sposobów na stworzenie trudnego do złamania, a jednocześnie łatwego do zapamiętania hasła.

Na koniec uświadomiliśmy sobie, że równie ważny jest szacunek do prywatności innych. Oznacza to, że np. nie powinniśmy publikować zdjęć innych osób bez ich zgody, nawet jeśli są to niewinne fotografie ze szkolnej wycieczki. Ważne jest również, by nie pisać w intrenecie rzeczy, których później możemy żałować. Tu doskonale sprawdza się zasada, że nie pisz w internecie słów, których nie powiedziałbyś publicznie np. komuś na ulicy.

Więcej informacji na stronach przygotowanych przez NASK:

Nauczycielki informatyki

Joanna Łykowska

Paulina Marszałek

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com