Dzieci z balonami
Jak myślicie, czy to jest możliwe... może to czary?
Chcecie wiedzieć co zrobiliśmy aby balon zawisł na ścianie, aby przyciągnął małe kawałki papieru bez magnesu lub postawił nasze włosy do pionu? Zobaczcie sami.
W sali świetlicowej przeprowadziliśmy kilka prostych eksperymentów związanych z elektrycznością statyczną.
Eksperyment 1. Przyczepianie naelektryzowanego balona do ściany.
Wcale nie było to takie proste jak się wydaje. Balony nie od razu chciały posłusznie trzymać się ściany. Na szczęście dzieci się nie zniechęciły i wytrwale poszukiwały sposobu aby eksperyment zakończył się powodzeniem. Metodą prób i błędów udało nam się naelektryzować balony, które zawisły na ścianie.
Eksperyment 2. Zbliżanie naelektryzowanego balonika do kawałeczków papieru.
Kawałeczki papieru poruszały się, przyczepiały do balonów, więc osiągneliśmy cel - efekt był zadowalający :-) Papierki, które chcemy przyciągnąc muszą byc małe, a balon powinien byc dobrze naelektryzwany.
Eksperyment 3. Zbliżanie naelektryzowanego balona do włosów.
Najprostszy, ale chyba najbardziej zabawny ze wszystkich naszych eksperymentów tego dnia. Pewnie, każdy z Was już tego próbował :-)

Zjawisku elektrostatyki przeszkadza wilgotność (woda), dlatego najlepiej tego typu doświadczenia udadzą się, gdy poziom wilgotności powietrza jest niski. Dlatego warto przeprowadzić te eksperymenty w ciepły, słoneczny dzień, jak dziś.

Agnieszka Bobkowicz
Ewa Kalityńska-Rutkowska