Radosław Jaśkiewicz

iod@spnt.pl

5 listopada klasa 1 d uczestniczyła w zajęciach w ramach projektu Filmowy Plac Zabaw w Domu Kultury 13 Muz. Dzięki interaktywnej przestrzeni, poprzez zabawę, mogliśmy przenieść się do początków kinematografii, wypróbować wybrane tricki i efekty specjalne , wykonać własną zabawkę imitującą ruch oraz obejrzeć film rysunkowy. Kulminacyjnym punktem naszej przygody było przeniesienie się do zaaranżowanej pracowni animacji i mini – laboratorium dźwięku, gdzie z wykorzystaniem rekwizytów i udziałem wszystkich osób jako aktorów stworzyliśmy własny film. Przywieźliśmy go jako pamiątkę z tego projektu. Wróciliśmy niezwykle zadowoleni i jak zwykle polecamy wizytę w 13 Muzach.

Klasa 1 d z wych. Małgorzatą Antczak

Razem dla Niepodległej

Do uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości przygotowywaliśmy się od wielu tygodni. Dyskutowaliśmy o tym, czym jest niepodległość. Co oznacza dla nas Ojczyzna. Rozmawialiśmy o symbolach narodowych i należytym im szacunku. Właściwe uroczystości rozpoczęły się 8 listopada apelem słowno-muzycznym.  Aktorami byli uczniowie klas 4-6. Treść przedstawienia odwoływała się do historii Polski. Jego podniosły charakter tworzyły utwory poetyckie i muzyczne oraz scenografia, multimedialna prezentacja i stroje aktorów. Wzruszenie wywołało również wykonanie przez uczniów klasy 2a utworu „Co to jest niepodległość?”. 9 listopada nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu Polski. O godzinie 11.11 uczniowie z flagami, kotylionami lub w stroju galowym wykonali cztery zwrotki najważniejszego, dla obywateli Polski, utworu. Tego dnia odbyły się również uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości. Brały w nich udział władze wojewódzkie, samorządowe, duchowieństwo, żołnierze V Pułku Inżynieryjnego, uczniowie okolicznych szkół, przedszkolaki oraz mieszkańcy Prawobrzeża. Oddano salwy honorowe, wręczono nominacje oficerskie, odczytano apel pamięci. W uroczystości tej wzięli też udział uczniowie naszej szkoły, poczet sztandarowy, a nasi przedstawiciele złożyli kwiaty pod pomnikiem. Po uroczystościach przy pomniku, w murach naszej szkoły odbyło się podsumowanie II Festiwalu Niepodległości dla Przedszkolaka oraz można było obejrzeć wystawę V Pułku Inżynieryjnego. We wtorek, 13 listopada uczniowie klas 4-6 obejrzeli spektakl krakowskiego teatru Maska pt.: „Zadanie z patriotyzmu”. Przedstawienie poruszało problem współczesnego rozumienia tego pojęcia. W brawurowy sposób aktorzy starali się przedstawić skrajne i niebezpieczne postawy, które wynikają z błędnego rozumienia miłości do ojczyzny. Akcentowali to, czym powinna być obywatelska postawa patriotyczna. Uczniowie mieli okazję brać aktywny udział w spektaklu i angażowali się w jego trakcie. Finałem uroczystych obchodów Święta Niepodległości były apele klas 1-3 oraz stworzenie „żywej flagi”. 14 listopada wszyscy uczniowie z białymi i czerwonymi kartkami ustawili się do zbiorowej fotografii. Godnie uczciliśmy 100. Urodziny naszej Niepodległej Ojczyzny.

Joanna Piskorowska

Czytaj więcej: 100 lat Niepodległej Polski

Klasa 2b tym roku też obchodziła Światowy Dzień Zdrowego Śniadania. Dzieci przyniosły do szkoły zdrowe, pożywne i kolorowe produkty, z których to same przyrządziły smaczne kanapki, sałatki, desery, itp. Chętnie je wspólnie degustowaliśmy. Przypomnieliśmy sobie również o tym, jak ważne w życiu każdego człowieka są regularne i odpowiednie posiłki.

Wychowawca klasy 2b Sylwia Smoła

Czytaj więcej: Zdrowe Śniadanie 2b

Dnia 08.11. klasa 2 b była na niezapomnianej wycieczce w Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie. Dzięki panu przewodnikowi dowiedzieliśmy się m. in. iż:

• zakład przyjmuje 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie zapewniając przy tym energię elektryczną i cieplną ok.30 tys. gospodarstw domowych.
  • Ile śmieci produkuje każdy z nas rocznie?
  • W jaki sposób możemy ograniczyć składowanie odpadów?
  • Jak powinniśmy je segregować?
  • Jakie inne korzyści przynosi EcoGenerator?
  • Czyli jak z odpadów powstaje energia?

Na te i wiele innych pytań otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Mamy nadzieje, że w przyszłości Nasze Miasto Szczecin będzie ECO.

Uczniowie z klasy 2b z wychowawczynią dziękują za udostępnienie zakładu:)

Czytaj więcej: EcoGenerator wycieczka

Dnia 17 października 2018 roku, w Szkole Podstawowej nr 55 w Szczecinie odbył się Turniej Piłki Ręcznej dla Dziewcząt kl. 5-tych z okazji 100-lecia odzyskania  przez Polskę niepodległości.

W zawodach tych uczestniczyły zespoły szczecińskich szkół podstawowych: SP 55, SP 51, SP 23, SP 16, SP 59 i SP 37. Nasze reprezentantki , wygrywając wszystkie mecze , zajęły I miejsce. Poza tym Zuzanna Rybińska okazała się najskuteczniejszą strzelczynią, a Aleksandra Falkiewicz – najlepszą bramkarką turnieju. II miejsce wywalczyły zawodniczki SP 16, a na trzecim stopniu podium stanęły uczennice SP 55,

Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Cabaj, Natalia Hołownia, Aleksandra Falkiewicz, Małgorzata Juszkiewicz,  Oliwia Kręplewska, Gabriela Margol, Zofia Pawłowska, Karina Płotkowska, Natalia Polakowska, Zuzanna Rybińska, Wiktoria Węczkowska, (wszystkie  kl. 5 j). Trenerem zespołu jest p. Wioleta Bergiel.

Gratulujemy!