"Pomyślcie, to nic nie boli."

Styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dzisiaj 167

Wczoraj 137

Miesiąc 4291

Wszystkie 326775

 

Inspektor Ochrony Danych:

Agnieszka Marciniak

tel.+48-91-852-20-93

iod@spnt.pl

 

RODO-informacje


      Szkolne Koło Edukacji Morskiej zaprosiło dzieci do wspólnego eksperymentowania. Tym razem na SKEM dzieci dowiedziały się ciekawostek na temat Prawa Archimedesa i usłyszały dlaczego statki unoszą się na wodzie. Z zainteresowaniem wysłuchały historii sprzed 2200 lat, jak grecki matematyk Archimedes, wchodząc do wanny, odkrył prawo wyporu, które wyjaśnia, dlaczego dzisiejsze stalowe statki mogą unosić się na wodzie.

     

Dzięki eksperymentom dzieci przekonały się, że grudka plasteliny położona na wodzie natychmiast zatonie, jednakże plastelina tej samej wagi ukształtowana jako miska/łódka będzie się unosić na powierzchni. Dzieje się tak dlatego, że waga plastelinowej miski/łódki rozłożona jest na większej powierzchni i umożliwia jej wyparcie wody.

     

Podsumowując: Statki unoszą się na wodzie dzięki zjawisku wyporności przedmiotów. Statki są w dużej mierze wypełnione powietrzem, które waży mniej niż woda. Dzieje się tak, ponieważ powietrze jest mniej gęste niż woda. 

 

Wychowawca świetlicy:

Ewa Kalityńska-Rutkowska

 
 
 
 

 

Czytaj więcej: Dlaczego statki unoszą się na wodzie?

Jesień bywa czasem pochmurna, wietrzna i deszczowa, dlatego warto w takie dni poddać się artystycznemu nastrojowi i stworzyć piękne jesienne dekoracje. Dzieci w świetlicy wykonały „myszki pacynki” z kolorowego papieru, patery z owocami wyklejonymi plasteliną a także jesienne drzewa z liśćmi wyklejonymi papierem kolorowym. Wszystkie prace ozdobiły wnętrze naszej sali oraz gazetkę świetlicową.

 

Wychowawca świetlicy

Agnieszka Pieprzyk

 
 
 
 

 

Czytaj więcej: „Jesienne prace plastyczne w świetlicy 202”

Do świetlic ostatnio zostały zakupione  KLOCKI BAMP jest to innowacyjna zabawka edukacyjna przestrzenna dla dzieci. Klocki konstrukcyjne składają się z kolorowych, plastikowych rureczek - słomek, które łączymy ze sobą za pomocą plastikowych łączników. Zabawka idealnie rozwija wyobraźnię przestrzenną, poprawia motorykę, poprawia koordynację ręka - oko, uczy doskonałości, percepcji, koncentracji uwagi oraz cierpliwości. Dzieci mają nieograniczone możliwości tworzenia wielkich budowli, domków, rakiet, pojazdów, co tylko sobie wyobrażą. Klocki konstrukcyjne Bamp sprawiają naszym dzieciom wiele radości. 
 
 
 
 
                                                                                     Wychowawcy świetlic:
 
                                                                                           Magdalena Hałasa
                                                                                            Joanna Zagórska

 

Czytaj więcej: KLOCKI KONSTRUKCYJNE BAMP NA ŚWIETLICY

 

Świetlica 15 października włączyła się w akcję Samorządu Uczniowskiego, tj. Światowy Dzień Mycia Rąk. Najprostszą i najtańszą metodą ograniczenia liczby zachorowań jest częste mycie rąk za pomocą mydła. „Każdy z nas, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc często ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą”

 

Wychowawcy świetlic:

 

Katarzyna Drożdżewicz

Ewa Kalityńska-Rutkowska

Czytaj więcej: Światowy Dzień Mycia Rąk

Powracamy z kodowaniem, tym razem w jesiennych klimatach. Pogoda za oknem przypomina już typowa jesień, a my proponujemy Wam to co najbardziej nam się z nią kojarzy… kalosze, żołędzie, jesienne owoce, kasztany, kolorowe liście, drzewa... Wszystkie te jesienne symbole zgromadziłyśmy na kartach do kodowania. Tym razem dzięki naszym pomocom dzieciaki doskonaliły percepcję wzrokowo-ruchową, umiejętność rozumienia znaczenia symboli, koordynację. Kilka kart, a zalet tak wiele :)

Wychowawcy świetlic:

 

Magdalena Hałasa

Ewa Kalityńska-Rutkowska

Czytaj więcej: Jesienne kodowanie