Listopad 2019

iod@spnt.pl

W dniu kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości nasze myśli w szczególny sposób skłaniają do refleksji na temat patriotyzmu. Odzyskanie niepodległości przez Polskę jest tematem, który trzeba poruszyć również z dziećmi, by były świadome historii swojego kraju. Dzieci na zajęciach w świetlicy dowiedziały się czym jest niepodległość i jakie były losy Polski. Przeprowadzona była rozmowa do szacunku do flagi, godła oraz polskich bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że nasz kraj istnieje. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, że wydarzenia z 11 listopada przyczyniły się do tego, że w Polsce panuje pokój i obecnie możemy bez barier uczyć się, pracować i decydować o sobie wybierając władze w wyborach i mogąc myśleć, mówić i pisać po polsku.

Czytaj więcej: 11 listopad Święto Niepodległości

Nasze doświadczenie, wiedza oraz przekonania powodują, że do pewnych zadań podchodzimy z uprzedzeniem, nieufnością. Jak przebić nadmuchany balon wykałaczką tak, aby nie pękł?

Do tej zabawy i eksperymentu potrzebujecie długą wykałaczkę, olej oraz balon. Balon dmuchamy do średniej wielości, tak aby zostało jeszcze trochę rezerwy i zawiązujemy go. Następnie moczymy wykałaczkę w oleju i delikatnie przebijamy za jej pomocą balon od dołu, gdzie wiązaliśmy go - tam gdzie jest najwięcej gumy. Balon został przekłuty wykałaczką w miejscu najmniejszego naprężenia gumy (spód i wierzch) ale nie pękł, ponieważ w tych miejscach działa największa siła spójności cząsteczek, z których zbudowany jest balon. Taką zabawę polecamy każdemu:)

Ewa Kalityńska - Rutkowska

Czytaj więcej: Wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwe...

Zajęcia z wykorzystaniem chusty animacyjnej i z barwnymi matami w naszej świetlicy należą do jednych z najbardziej ulubionych form spędzania wolnego czasu przez dzieci.

Zabawy z chustą animacyjną, czy z kolorowymi krążkami spełniają różne cele dydaktyczne takie jak: wzajemne poznanie i integracja grupy, dążenie do osiągnięcia wspólnego celu, ułatwiają wzajemne poznanie, zachęcają do współpracy i nawiązywania nowych kontaktów, ćwiczą spostrzegawczość i refleks, rozwijają cechy charakteru: odwaga, wiara we własne siły, wprowadzają odprężenie, relaks oraz miłą atmosferę w grupie.

Ewa Kalityńska - Rutkowska

Czytaj więcej: Wesoło i kolorowo - zabawy z chustą animacyjną i kolorowymi matami

AKCJA "KASZTANOBRANIE"

od 15 września do 31 października 2019 roku

Akcja „Kasztanobranie” organizowana jest przez firmę Pharmeko, która skupuje i przerabia na dużą skalę

owoce kasztanowca dla firm farmaceutycznych.

W tym roku i My postanowiliśmy włączyć się w “Kasztanobranie” :)

Kasztany muszą być pozbawione jakichkolwiek nieczystości: nieuszkodzone i wolne od pleśni oraz pozbawione łupiny.

Biorąc udział w akcji nasza szkoła może uzyskać wsparcie finansowe, które w całości przekazane będzie dla Mateusza ucznia naszej szkoły, który zmaga się z nowotworem krwi (chłoniak Burkita).

Kasztany można przynosić do oznakowanych skrzynek na holu głównym lub na korytarzu przy szatniach.

Nasza świetlica została wybrana i wyróżniona jako

najlepsza i najprężniej działająca w naszym województwie.

Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i duma, że nasze wieloletnie działania na rzecz uatrakcyjnienia zajęć świetlicowych zostały zauważone.

Jak co roku ZCDN w Szczecinie zorganizował konferencję dla nauczycieli świetlic szkolnych i środowiskowych. Nauczycielki świetlicy zostały zaproszone do Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w celu przedstawienia naszych metod pracy. W multimedialnej prezentacji pt. „Świetlica otwarta na kreatywność” zademonstrowałyśmy własnoręcznie wykonane pomoce naukowe oraz przeprowadziłyśmy jeden z wielu eksperymentów, które wykorzystujemy w zajęciach świetlicowych.

Opowiedziałyśmy też o ciekawych ludziach jakich zapraszamy oraz o interesujących miejscach, które odwiedzamy z dziećmi. Nauczyciele obecni na konferencji byli pozytywnie zaskoczeni ogromem działań realizowanych w naszej szkole i oznajmili, że z pewnością skorzystają z naszego doświadczenia.

W tym roku szkolnym nie spoczniemy na laurach a w dalszym ciągu będziemy uatrakcyjniać zajęcia, co z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem uczniów.

Wychowawcy świetlicy

Czytaj więcej: Świetlica w SP 37 najlepsza w województwie zachodniopomorskim