Radosław Jaśkiewicz

iod@spnt.pl

Dzieci na zajęciach świetlicowych dowiedziały się, iż rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W świetlicy 102 przez prawie dwa tygodnie prowadzono zajęcia na temat odzyskania niepodległości naszego kraju. Celem zajęć było kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, przybliżanie wartości najważniejszych dla każdego Polaka: symboli narodowych, treści historycznych ukazanych w literaturze, muzyce, malarstwie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, a także bardzo chętnie wzięły udział w warsztatach plastyczno-technicznych. Uczniowie wykonywali piękne prace, które ozdobiły naszą szkołę, a także własnoręcznie wykonały piękne kotyliony.

Wychowawcy świetlic: Adrianna Marczewska-Piasecka i Ewa Kalityńska-Rutkowska

Czytaj więcej:  „1918-2018. Niepodległa od 100 lat”

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

W ramach zajęć świetlicowych uczniowie świetlicy 219 obejrzeli filmy edukacyjne o historii Polski, wykonali prace związane w tematem tygodniowym (kotyliony z kolorowego papieru, wyklejanie flagi bibułą), rozwiązywali krzyżówki, rebusy o tematyce Niepodległość. Ponadto uczniowie przypomnieli sobie wiedzę na temat symboli narodowych. Dzieci z radością i dumą przygotowali gazetkę świetlicową poświęconą Dniu Niepodległości.

Wychowawca świetlicy:Agnieszka Bobkowicz

Czytaj więcej: 11 listopada - 100-lecie odzyskania niepodległości

Dnia 25 października dzieci ze wszystkich świetlic wraz z nauczycielkami zostały zaproszone do klubu osiedlowego „Żółtek”. W klubie został wyświetlony film dla dzieci pod tytułem ,,Tarapaty,,. Był to film przygodowy opowiadający o perypetiach dwojga dzieci Julki i Olka. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do cioci w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania - nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.

Uczniowie oglądali film z wielkim zaciekawieniem. Po zakończonym seansie dziewczynki z drugiej klasy podziękowały Pani z osiedlowego klubu ” Żółtek” za udostępnienie nam sali i obejrzenie filmu na dużym ekranie. Dzieci były bardzo podekscytowane i zadowolone z wyjścia.

Wychowawcy świetlic

Czytaj więcej: "Tarapaty"

Dzieci i młodzież w całej szkole nr 37 kochają robić SLIME!

Moda przyszła z zagranicy, dlatego w dziecięcym języku funkcjonuje od jakiegoś czasu słowo „slime”. Slime - czyli glutek to plastyczny wytwór, którego można rozciągać, ugniatać, kształtować i nadmuchiwać niczym balon. Służy do kreatywnej zabawy, tak jak wszystkie znane nam do tej pory masy plastyczne (ciastolina, piankolina, piaskolina) z tą różnicą, że takiego glutka każde dziecko jest w stanie zrobić samo. Wszelkiego rodzaju odmiany slimów, glutków i ciągnących się mas fascynują dzieci na całym świecie. Eksperymentowanie z mieszaniem i tworzeniem własnych slimów daje dzieciom ogromnie dużo radości i satysfakcji. To zawsze dobra zabawa. Teraz także ty możesz zostać ekspertem slime!

Do zrobienia slime’a potrzebujemy przede wszystkim kleju PVA. Reszta składników to: płyn do soczewek, soda. Jeśli chcemy uzyskać „puchatą” konsystencję dodajemy piankę do golenia. Naszego glutka można dowolne udekorować takimi dodatkami jak: brokaty, barwniki, kulki styropianowe. Zrobienie glutka zajmuje niecałe 5 minut.

Jak widzicie jest to bardzo proste. W dodatku zabawa w robienie glutka świetnie ćwiczy sprawność manualną dziecka i może być wykorzystywana w ćwiczeniach sensoryki. Glutek ma bombowe właściwości – dobrze się rozciąga, a przy gwałtownym ruchu można go rozerwać idealnie na pół. Zrobiony slime należy przechowywać w zamkniętym pojemniku (słoiku, plastikowym pudełku z pokrywką), by nie wysechł.

Wychowawcy świetlic : Agnieszka Bobkowicz i Ewa Kalityńska-Rutkowska

Czytaj więcej: Masa plastyczna – SLIME!

Dzieci ze świetlicy 102 w ramach tygodnia tematycznego „Praca poczty dawniej i dziś” omówiły pracę listonosza, na podstawie wiersza, pt.: „Listonosz” M. Terlikowskiej. Obejrzały krótki film „Za zamkniętymi drzwiami – Poczta Polska” przedstawiający pracę poczty. Uczniowie dowiedzieli się kto to jest adresat, a kim jest nadawca. Następnie została przez dzieci szczegółowo omówiona „droga listu”, jaką musi pokonać przed dostarczeniem go do adresata. Najwięcej zabawy sprawiało jednak wychowankom własnoręczne pisanie/ilustrowanie listów do babci, dziadka, taty mamy lub swoich przyjaciół. Dzieci miały za zadanie wyciąć i skleić kopertę, przykleić w odpowiednim miejscu znaczek, postawić pieczątkę i wrzucić list do przygotowanej przez nauczyciela skrzynki. Dzieci chodź przez chwilę poczuły się jak na prawdziwej poczcie:)

Wychowawca świetlicy: Ewa Kalityńska – Rutkowska

Czytaj więcej:  "Poczta"