Wszystkie 19014

Październikowe Święto Bibliotek Szkolnych można podsumować wierszami:

SPOSÓB NA NUDĘ

autor Michał Biskupski kl. 4c

Nuda wciąż dokucza wszystkim

rano i wieczorem,

lecz opowiem teraz Wam

jak się z nią uporać.

Na nudę najlepszy lek

jaki wymyślono to książka,

a jest ich mnóstwo

w bibliotece, jak wiadomo.

Biblioteka to skarbnica wspaniałej wiedzy,

więc przychodźcie do niej często

koleżanki i koledzy.

Poznajcie Koszmarnego Karolka,

Tytusa, Romka i Atomka.

Poczytajcie o świetnych bohaterach:

Panu Kleksie, Tomku Łebskim,

o Kuby i Buby aferach.

Więc teraz już wiecie,

że najlepsze lekarstwo na nudę

w bibliotece znajdziecie.

BIBLIOTEKA JAK RZEKA

autor Hania Pieprzyk kl. 4i

Biblioteka dla każdego człowieka

jest  jak rzeka, w której czas mile ucieka.

Książek jest tam wiele,

pamiętajcie o tym moi przyjaciele!

Gdy nie wiecie jak zająć swój wolny czas,

biblioteka mile ugości was.

Na swych półkach skrywa tajemnic wiele

przekonajcie się o tym przyjaciele.

Co się wydarzyło w bibliotece szkolnej z okazji „Październikowego Święta Bibliotek Szkolnych”?

1. Wybraliśmy „Październikowego Mistrza Czytelnictwa”:

W klasach 1 - 3 – Mistrzem został Adrian Kaczerski z klasy 3j, który przeczytał 20 książek,  w klasach 4 - 6 Adrian Sędłak z klasy 4h – 9 książek.

1. „Ciekawość rośnie w miarę czytania” to akcja promująca nowości czytelnicze. Podczas spotkań nauczyciele bibliotekarze czytali fragmenty książek, które chcieli szczególnie polecić uczniom. Odbyło się 25 spotkań.
  2. W ramach akcji „Podaruj książkę bibliotece” nasz księgozbiór wzbogacił się o 82 pozycje.
  3. Odbył się konkurs plastyczny dla klas 4-6 na „Plakat opisujący życie i twórczość znanych postaci”. Oto nasi finaliści:

1 miejsce - Julia Tomaszewska kl. 6d

2 miejsce - Amelia Palka kl. 4d

3 miejsce - Julia Kalinko kl. 4d

1. Rozstrzygnięto konkurs indywidualny na wiersz o bibliotece. Wyróżnienie otrzymali:

Hania Pieprzyk kl. 4i

Michał Biskupski kl. 4c.
  2. Uczniowie klas 1-3 oraz grupy „0” redagowali życzenia dla biblioteki szkolnej z okazji jej święta, wykonali 34 prace plastyczne.
  3. W czytelni szkolnej uczniowie oglądali wystawy:

- Kalendarium Październikowe,

- „Walczyli o naszą wolność”

1. W październiku rozpoczęły się następujące projekty:
  • Dla klas 2 projekt „Księgarnia”
  • Dla klas 1 – 3 projekt seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martin Widmark
  • Dla klas 4 – 6 projekt „Kroniki Saltamontes” Moniki Marin
  • Konkurs indywidualny dla uczniów klas 4 – 6 na wiersz o bibliotece.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział i gratulujemy laureatom.

W roku szkolnym 2017/18 Październikowe Święto Bibliotek Szkolnych będzie przebiegało pod hasłem "Książka nas łączy"

Proponujemy uczniom i nauczycielom następujące wydarzenia i konkursy:

Październikowy Mistrz Czytelnictwa

Ten zaszczytny tytuł otrzyma czytelnik, który przeczyta do końca października najwięcej książek.

„Ciekawość rośnie w miarę czytania”

Spotkania w czytelni szkolnej, podczas których będziemy czytać fragmenty nowych, ciekawych książek.

„Podaruj książkę bibliotece”

Każdy z Was ma na pewno w domu przeczytane książki, które za zgodą Waszych rodziców mogą być podarowane naszej bibliotece. Dzięki Wam wzbogacimy nasz szkolny księgozbiór.

Wystawy tematyczne

• W holu szkoły przeczytacie informacje o naszym święcie oraz poznacie laureatów i ich prace z październikowych konkursów czytelniczych i plastycznych.
  • Wystawa „Walczyli o naszą wolność"

Konkursy plastyczne

• Klasy 1, 2 i świetlice: konkurs plastyczny „Biblioteka mieszkańców Księżyca”
  • Konkurs plastyczny dla klas 4-6 - plakaty opisujące życie i twórczość znanych postaci, których lista jest wywieszona w holu szkoły. Prace powinny być wykonane w postaci plakatów (A3, A4) ze zdjęciami i opisami.

Konkursy i projekty czytelnicze

• Dla klas 2 projekt „Księgarnia”
  • Dla klas 4 – 6 projekt trylogia „Kroniki Saltamontes” Monika Marin
  • „Mistrz encyklopedii” – kto z uczniów klas 4 – 6 w najkrótszym czasie odszuka w encyklopedii wylosowane hasło
  • Redagowanie życzeń dla biblioteki szkolnej z okazji jej święta lub napisanie krótkiego wiersza – klasy 1-3 oraz grupy „0”
  • Konkurs indywidualny dla uczniów klas 4 – 6 na wiersz o bibliotece.

Zapraszamy wszystkich do wspólnych działań i zabawy!

Uczestnicy Wielkiej Ligi Czytelników 8 czerwca wzięli udział w wycieczce nad Jezioro Szmaragdowe, do Centrum Edukacji Ekologicznej. Uczestniczyliśmy w prelekcji p.t. „Latające smoki” (o ważkach). Oglądaliśmy żywe okazy owadów, zwiedzaliśmy mroczne podziemia i schrony. Finałem było ognisko i pieczenie kiełbasek. Wycieczka zorganizowana była wspólnie z uczniami i panią Edytą z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 59.

W dniach od 5 do 9 czerwca trwał Tydzień Wspólnego Czytania.

W poniedziałek godzinie 10 nauczyciele w auli szkolnej głośno czytali dla uczniów „Lokomotywę” Juliana Tuwima.

We wtorek uczniowie, nauczyciele, obsługa szkoły i rodzice brali udział w „Kiermaszu przeczytanych książek”. Sprzedawane książki za symboliczną złotówkę pozyskano z wcześniejszej akcji „Podaruj książkę bibliotece”.

Czytaj więcej: Tydzień Wspólnego Czytania